Mit érdemes 3D nyomtatni karantén idején?
A koronavírus járvány okozta közhangulat számos termék pánikszerű felvásárlását eredményezte. Ennek köszönhetően világszerte készlethiány alakult ki egészségügyi arcmaszkokból és az alkoholos kézfertőtlenítőkből is. Nem csak az a baj, hogy már szinte sehol sem lehet beszerezni, hanem az is, hogy már azoknak sem jut, akiknek valóban szükségük lenne rá; az egészségügyi dolgozóknak. Az ilyen nehéz időszakok mindig új megoldásokat szülnek, főleg egy olyan kreatív közösségben, mint a 3D nyomtatás felhasználói. Az elmúlt hetekben megjelent ötletekből hozunk 5 tippet Tőletek és Nektek, hogy mit érdemes nyomtatni karantén idején.
#HackThePandemic
-
Nyomtatható arcmaszkok
Ahogy beszerezhetetlenné váltak az egészségügyi arcmaszkok, azok pótlására számos otthon is kinyomtatható terv jelent meg a 3D nyomtatás közösségi oldalain. Kiemelkedik közülük a Prusa Research védőpajzsa és egy chilei startup, a Copper3D megoldása is, akik antibakteriális, nyomtatható alapanyagok fejlesztésével igyekeznek hozzájárulni a kórházi fertőzések csökkentéséhez.
A Copper3D által szabadalmazatott arcmaszk kiterítve, könnyen és támasztékok nélkül nyomtatható a legelterjedtebb, műanyagszál-olvasztásos 3D nyomtatókkal, amelyekkel már számos háztartás is rendelkezik. A maszkot nyomtatás után forróvíz vagy hajszárító segítségével felmelegítve kell formára hajtani és az arcunkhoz igazítani. A bal oldalán található légzőnyílásban egy hagyományos arcmaszk egy darabját vagy akár kozmetikai vattakorongot is használhatunk szűrőnek. A Copper3D leírása szerint a maszkot PLACTIVE® alapanyagból kell gyártani, amely réz nanorészecske tartalmának köszönhetően antibakteriális közeget biztosít. Így ellentétben a hagyományos maszkokkal, a Copper3D maszkjai többször használatosak és nem ülnek meg rajtuk a bacik.
A Copper3D maszkját a hazai FreeDee Printing Solutions már ki is próbálta. A modellt egy Craftbot Plus nyomtatón kevesebb, mint 3 óra volt legyártani, az összeszerelés pedig csak pár percet vett igénybe. Az így személyre szabott maszk műanyag alapanyaga ellenére kényelmes, könnyű viselet, azonban természetesen nem biztosít védelmet a fertőzés ellen. A tapasztalatok alapján nehéz, ha nem lehetetlen, légmentesen az arcra igazítani, így a vírus ellen nem védi viselőjét, csak mások megfertőzése ellen nyújt egy védelmi vonalat.
A FreeDee Kft. első tesztje hagyományos PLA műanyagból készült, mivel a Copper3D anyagaihoz nem fértek hozzá. Mindazonáltal tervezik antibakteriális anyagból is legyártani, amihez nem is kell Chiléig menni, hiszen Magyarországon is gyártanak hasonló, fémionokkal dúsított, antibakteriális nyomtatószálat.
A cseh, open-source nyomtatógyártó Prusa az Egészségügyi Minisztériummal együttműködve 3 nap alatt tervezett és tesztelt több tucat prototípust, miután doktorok jelezték nekik a kialakult hiányt. Miután elkészültek a tökéletes designnal, átállítottak egy gyártósort a fenti képen látható orvosi védőpajzsok gyártására. Jelenleg napi 800 darabot képesek termelni. Természetesen a cég a designt ingyenesen letölthetővé tette, és a 3D nyomtatós közösségben már itthon is megindult a gyártása. A nyomtatott maszkkal és szeleppel szemben, ennek a védőeszköznek a funkcionalitása már bizonyított és valóban jelentős igény mutatkozik rá a hazai kórházakban is.
-
Használd az alkarod!
A láthatatlan ellenséggel küzdve egyre kevésbé van kedvünk bármihez hozzáérni, amit feltehetőleg előttünk más is megérintett. A tömegközlekedési eszközökön sokan (illetve az a pár ember) kesztyűt viselnek, kézfogás helyett divatossá vált a könyök összekoccantás, a 3D nyomtatással foglalkozó irodákban és háztartásokban pedig nem nyúlunk a kilincshez, ha ki akarunk nyitni egy ajtót.
A Thingiverse vagy Cults3D oldalakról letölthetők olyan nyomtatható modellek, mint ez az alkarral használható kilincs hack, vagy ez a zsebben hordható ajtónyitó kütyü. A Materialise, ipari 3D nyomtatás szolgáltató ezt a kreatív vonalat eggyel magasabbra szintre emelte és ezen az oldalon letölthetővé tett számos, különböző működésű és formájú kilincsre passzoló tervet. A 3D modellek mellett egy tájékoztató felirat és grafika is letölthető az oldalról, hogy minden arra járónak egyértelmű legyen a kilincs-kiegészítő működése.
Bár az alkarunk így is érintkezik olyan felülettel, amellyel más is, de annak már kisebb az esélye, hogy ajtónyitás után reflex-szerűen alkarral vakarjuk meg a viszkető orrunkat, nyúljunk a szánkhoz vagy dörzsöljük meg fáradt szemeink.
-
Lélegeztetőgép szelep
Az elmúlt pár napban hirtelen számos helyen megjelent egy észak-olaszországi cég története, amely Chiari város kórháza számára nyomtatott életmentő szelepeket, amiket a szokásos forgalmazó nem tudott már szállítani. A szóban forgó szelep, az úgynevezett Venturi-szelep kapcsolja össze az intenzív osztály betegeit és a lélegeztetőgépeket. Egyes kórházak a nagy számú megbetegedés miatt pedig már kifogytak többek között ebből a létfontosságú alkatrészből.
Mostanra számos nyomtatott Venturi-szelep van használatban, azonban mégsem javasoljuk, hogy az otthoni felhasználók ennek az alkatrésznek a nagyipari gyártásába kezdjenek. Egyrészt számos 3D nyomtatás szolgáltató már felajánlotta a kapacitásait, másrészt ennek a tárgynak olyan apró csövei és lyukai vannak, amelyeket az elterjedt, háztartásokban is megtalálható 3D nyomtatókkal nem lehet elég precízen legyártani. Emellett nagyon figyelni kell arra, hogy a termék ne legyen kitéve fertőzésveszélynek, amihez klinikai körülmények között kell végezni a termelést a gyártására megfelelő, ipari SLS nyomtatókkal.
-
Fontosabb, mint a liszt
Ha a koronavírusnak más pozitív hozadéka eddig nincs is, de legalább hihetetlenül ráirányította a reflektorfényt a személyes higiéniára. Mondhatjuk, hogy a csapból is a rendszeres kézmosás fontossága folyik, így mi más is lehetne a negyedik nyomtatnivaló, mint a szappantartó! Ha rendelkezünk 3D nyomtatóval, vidám, színes és feltűnő szappantartókkal dobhatjuk fel ezt a napi rutint is.
+1 tipp: Kézfertőtlenítő házilag
Nemrég a WHO közzé tett egy útmutatót alkoholos kézfertőtlenítők lokális gyártásához. A „recept” fő összetevője éppen az izopropil alkohol, amelyre nagy mennyiségben van szükség a sztereolitográfia 3D nyomtatási eljárásának (SLA) utómunkája során is. Az open-source, köztük SLA nyomtatókat is gyártó, cseh Prusa3D kreatív csapatának nem is kellett több. Amikor a fertőtlenítőszer világszerte hiánycikké vált, ők egyik gyártósorukat a WHO útmutatását követve átállították antibakteriális fertőtlenítő gél gyártására, amelyből már több mint 1000 litert el is készítettek. A gélt saját munkavállalóik között osztják szét munkahelyi és otthoni használatra.
Hogyan tovább?
A fenti, komoly és kevésbé komoly példákon túl sokakat fogalkoztat az a kérdés is, hogy a koronavírus okozta akadozás a globális ellátási láncokban, milyen hatással lesz a lokális, additív gyártás iparágára. A kapcsolat egyelőre nem egyértelmű, hiszen azt sem látni még pontosan előre, hogy milyen rövid-, közép- és hosszútávú hatásai lesznek a járványnak. Mindazonáltal lehetséges, hogy a helyben történő additív gyártás szerepe felértékelődik, ahogy az import és egyéb korlátozások a hagyományos, globális gyártási folyamatokban fennakadásokat eredményeznek. A Venturi-szelep példája pedig azt is megmutatta, hogy a lokális, igény szerinti 3D nyomtatás azonnali segítséget jelenthet, amikor egy ellátási lánc hirtelen teljesen megszakad.