3D nyomtatás bárhol, bármikor a honvédelem számára
Ma már találhatók 3D nyomtatók a katonai támaszpontokon, kiképző központokban, hadihajók fedélzetén és katonai járművek rakterében is. Olyan 3D nyomtatók is elérhetők, mint a Markforged X7 Field Edition, amely a honvédelem számára fejlesztett kifejezetten a terepre tervezett védőtokban elérhető, így egy pillanat alatt lehet telepíteni bármely készenléti területen.
Egy ilyen széleskörűen bevethető, megfizethető és önálló gyártási platform nagy rugalmasságot biztosít, hogy pontosan akkor és ott gyártson alkatrészeket, amikor és ahol szükség van rájuk. Az additív gyártás lehetővé teszi, hogy a honvédelem, az innováció és a műveleti készenlét terén vezető szerepet vállaljon – miközben más védelmi szervezetek továbbra is az alkatrészek szállítására várnak.
Az alkatrészgyártás mellett a katonaság az épületnyomtatással is kísérletezik: Például 2019 végén – kevesebb mint 36 óra leforgása alatt – az amerikai tengerészgyalogság tagjai a Camp Pendletonban gyorsan száradó betont használtak egy olyan bunker helyszíni 3D nyomtatására, amely elég nagy volt ahhoz, hogy elrejtsen egy rakétavető rendszerrel felszerelt teherautót. Másik példa, hogy az Egyesült Államok Hadseregének Mérnöki Hadteste kifejlesztett egy olyan 3D nyomtatót, amely gyorsan képes repeszálló betonszerkezeteket, például épületeket, kis hidakat, bunkereket és kapuházakat létrehozni.
Alkatrészpótlás, robosztus nyomatok, fém és kompozit nyomtatás
A terepen jellemző szélsőséges körülményeknek is ellenálló pót- és cserealkatrészekhez az üveg- és szénszál-erősítésű polimerek biztosítják a szükséges szilárdságot, szívósságot, hőállóságot és korrózióállóságot. A világ vezető alapanyaggyártóinak kompozit nyomtatószálait sok esetben olyan elérhető és megbízható, kompozitra felkészített és könnyen szállítható 3D nyomtatókkal gyártják, mint az Ultimaker kétfejes gépei. Ezek az alkatrészek, amelyek anyagát darabolt nanoszálak erősítik, képesek leváltani korábban marással készülő danamid, pom vagy más ellenálló anyagú, korábban marással készülő pótalkatrészeket, felszereléseket és munkadarabokat.
Mindazonáltal a honvédelem területén gyakran van ennél is nagyobb szilárdságra és ellenállóságra szükség, ezért népszerű a Markforged által fejlesztett folyamatos szálerősítés alkalmazása is. A Markforged kompozit nyomtatói egy másodlagos nyomtatófejjel folyamatos üveg-, kevlár- vagy karbonszálat ágyaznak az alkatrészekbe, amely által a fémeket leváltani képes szilárdságot lehet velük elérni. A folyamatos szálerősítéssel nyomtatott kompozit alkatrészek nemcsak példátlanul erősek, de segítenek súlycsökkenést is elérni, ezáltal például redukálható a katonák speciális felszerelésének a terhe is.
A következő lépcsőt a fémnyomtatók jelentik, amelyek alkalmazására szintén találunk példát mind szárazföldi létesítményekben, mind hadihajókon.Az amerikai DEVCOM Army Ground Vehicle Systems Center (GVSC) a világ legnagyobb fémnyomtató fejlesztésébe is belefogott, elindította Jointless Hull projektjét. A projekt részeként a GVSC a világ legnagyobb 3D fémnyomtatóját fejleszti egy darabból álló hajótestek és egyéb nagy alkatrészek gyártására katonai szárazföldi járművek számára. Mindeközben a francia haditengerészet felszerelte egyik szolgálatban lévő hadihajóját a valaha nyomtatott legnagyobb fém hajócsavarral.
További honvédelmi 3D nyomtatás alkalmazási példákért látogassa meg a Markforged és az Ultimaker dedikált weboldalait.